Definitive Technology BP, seria kolumn bipolarnych (promieniujących zarówno z tyłu, jak i z przodu w tej samej fazie), to nietypowe konstrukcje o specyficznej charakterystyce brzmieniowej. Jeden z modeli - BP6 - w poprzednim wydaniu magazynu "Audio" opisywał redaktor naczelny, Andrzej Kisiel. Przytaczamy fragmenty obszernego, wyczerpującego tekstu.
W pierwszych zdaniach recenzji Kisiel zwraca uwagę na skromny, niepozorny wygląd kolumn. Firma Definitive nie używa w tym modelu kompletu przetworników jako marketingowej atrakcji. Przeciwnie, ucieka od tego tematu, a także od kwestii rodzaju i jakości okleiny czy lakieru na pozostałych ściankach obudowy - oblekając prawie całą konstrukcję materiałem tekstylnym jak pończochą, a tylko górną ściankę zasklepiając lakierową na czarno płytą mdf.
Sporo miejsca poświęcono zagadnieniom konstrukcyjnym. Definitive Technology BP6B skrywają w sobie również specjalną aranżację przetworników - zdublowany układ dwudrożny; jeden zestaw (14-cm nisko-średniotonowy i 25-mm kopułka wysokotonowa) zainstalowano na froncie, a drugi na tylnej ściance. Kisiel szczegółowo opisuje też zagadnienie bipolarności kolumn. Dzięki temu każdy, kto nie jest specjalistą od akustyki, może zrozumieć, na czym polega wyjątkowość BP6.
Bez wątpienia jednak na pierwsze miejsce wyłania się brzmienie kolumn - bo o to przecież w nich chodzi. Tę sprawę autor ujmuje krótko, a konkretnie. Dźwięk z Definitive Technology BP6B to nie jest coś "pomiędzy", to coś zupełnie odmiennego. (...) Kolumny o lakonicznym symbolu BP6B kreują brzmienie zdecydowanie najbardziej obszerne, efektowne, wręcz spektakularne na tle wszystkich konkurentów, i pewnie dałyby radę zabłysnąć w konfrontacji ze znacznie droższymi konstrukcjami.
Zobacz pełen tekst recenzji w portalu Audio.com.pl
Zobacz cenę i specyfikację kolumn Definitive BP6 w sklepie RMS.pl
Po więcej produktów z tej kategorii kliknij tutaj - Kolumny głośnikowe