Monitor Audio Gold System 5.1 - test, recenzja, opinie

W ubiegłym roku brytyjskie Monitor Audio zaprezentowało audiofilską serię Gold, będącą ostatnim przystankiem przed hi-endową Platinum II. Rzadko zdarzają się obszerne testy całych systemów kinowych tak kosztownych produktów. Z tym większą przyjemnością zapraszamy do zapoznania się z fragmentami recenzji Monitor Audio Gold System 5.1, która ukazała się w serwisie Trusted Reviews.

Monitor Audio Gold System 5.1 - test, recenzja, opinie

Od zawsze mocnym punktem wszystkich serii Monitor Audio było wykonanie, które stało na bardzo wysokim poziomie. Trudno oczekiwać, żeby w przypadku tak wysokich produktów było inaczej. Jak można było się spodziewać po systemie w tej cenie, każda kolumna jest przepięknie wykonana. (…) Bliższe zapoznanie się z Gold 200 wywołuje opad szczęki. Eleganckie, lakierowane obudowy są monolityczne. Nie znajdziemy na nich widocznych kantów bądź sklejonych płyt – tylko wygładzone krzywe oraz delikatne linie, redukujące występowanie szkodliwych fal stojących. Postawiono je na metalowych podstawach z regulowanymi stopami przeznaczonymi do twardych powierzchni oraz dywanów.

Pod lakierem ukryta jest sztywna, 20mm płyta MDF, wzmocniona krzyżowymi żebrami, dzięki którym praca obudowy zredukowana jest do minimum. Jeśli ciężarówka wjechałaby w którąś z tych kolumn, ręczę, że to ciężarówka wyszłaby na tym gorzej.

Monitor Audio Gold System 5.1 - test, recenzja, opinie

Przetworniki Monitor Audio wykonane są w autorskiej technologii, zaprojektowanej specjalnie dla serii Gold. Z tekstu można dowiedzieć się, że – wbrew pierwszym skojarzeniom – inspiracją dla „kropkowanej” powierzchni membran głośnikowych nie były piłki golfowe, a... Origami. Technologia została nazwana Rigid Surface Technology. W topowych, 3-drożnych Gold 200 znajdziemy dwa 5,5-calowe przetworniki, 4-calowy przetwornik średniotonowy oraz – znak rozpoznawczy marki – wstęgowy przetwornik C-CAM.

Głośniki montowane są przy użyciu pojedynczych śrub mocujących, które przechodzą przez całą głębokość obudowy – z tyłu widoczne są wkręty. Działanie to zastosowano w tym samym celu, co użebrowanie, zwiększają sztywność, podobnie jak oddzielenie przetworników od ściany przedniej.

kolumny do kina domowego
Na tylnej części kolumny znajduje się znany z poprzednich konstrukcji Monitor Audio port wentylacyjny HiVe II, z gwintowanymi krańcami, które przyśpieszają pęd powietrza. Podwójne złącza głośnikowe przygotowane do połączenia bi-wiring, razem z hi-endowymi zworkami w formie kabli przymocowane są do metalowych paneli. Ani jeden element tych kolumn nie został wykonany na skróty.

Te same rozwiązania technologiczne zastosowano w innych elementach systemu kinowego: kolumnie centralnej C150 oraz kolumnach surround Gold FX, wyposażonych w przełącznik określający, w jakiej fazie mają grać głośniki. W zestawie znajduje się również subwoofer o potężnej mocy 650W, wyposażony w 15-calowy przetwornik C-CAM.

Monitor Audio Gold System 5.1 - test, recenzja, opinie

Wykonanie i zaawansowane rozwiązania technologiczne zawsze pełnią funkcję służebną wobec ostatecznego efektu brzmieniowego. Po superlatywach, jakie mieliśmy okazję przeczytać w poprzednich akapitach, należy spodziewać się wiele.
Niezależnie od tego, do czego ich użyjesz – muzyki czy filmów – Gold 200 pokaże swoje wyrafinowanie. Moc, czystość oraz płynność brzmienia sprawia, że świetny zestaw z niższej serii, Bronze, w porównaniu okazuje się znacznie słabszy.

Motocykle mknące po dachach w Stambule z pierwszej sceny Skyfall na Blu-ray pokazują klasę systemu. Gardłowy pomruk silników przesunął się po moim ramieniu szybko i gładko. Dźwięk przechodzi z jednego do drugiego kanału nie tracąc ani grama spójności, przez co dynamizm ruchu brzmi realistycznie.

Kiedy motocykl przebija się przez okno, szyba pęka z wyśmienitym brzdękiem. Systemy Monitor Audio zawsze imponowały swoimi fenomenalnymi wysokimi tonami, jednak wstęgowe przetworniki w nowej serii Gold dosłownie wnoszą brzmienie na wyższy poziom. (…)

Specjalne słowa uznania należą się uniwersalnej C150, która w jednej chwili przekazuje dialogi, by już zaraz wskoczyć w sam środek gęstej akcji. Kiedy Bond mówi, jego głos jest mocny i zrozumiały, oddany z realistycznymi detalami. Słyszymy ruch ust, oddech, syczące głosy. Wszystko jest na miejscu.

Monitor Audio Gold System 5.1 - test, recenzja, opinie

Decyzji o zakupie systemu kolumn do kina domowego w tej cenie – ponad 30.000zł – nie podejmuje się codziennie. Autor recenzji wprost zadaje to hamletowskie pytanie: kupić czy nie kupić?
Doświadczenie jest bardzo angażujące, zaś poziom uniwersalności systemu imponuje. (…) Jeżeli jesteś w stanie pozwolić sobie na wydatek takiej skali, zdecydowanie polecam system Monitor Audio Gold 5.1.
Cena i specyfikacja Monitor Audio Gold System w sklep.RMS.pl

Pełen tekst recenzji w portalu Trusted Reviews

Monitor Audio Gold System 5.1 - test, recenzja, opinie

Po więcej produktów z tej kategorii kliknij tutaj - Kolumny głośnikowe