Polk Audio Omni A1 - test, recenzja, opinie


W najnowszym numerze magazynu Hi-Fi Choice ukazał się test Polk Audio Omni A1 - wzmacniacza i odtwarzacza strumieniowego w jednym, przedstawiciela bezprzewodowej serii amerykańskiego producenta. Autor testu, Arkadiusz Ogrodnik, porównywał go z Heglem H80 i Ayonem CD-07, a więc urządzeniami kilkukrotnie droższymi. Jak się okazało, drobny wzmacniacz Polka wyszedł z tej sytuacji obronną ręką... I znakiem jakości. Zapraszamy do przeczytania fragmentów tekstu.

Polk Audio Omni A1 - test, recenzja, opinie

A1 należy do bezprzewodowej serii Omni A1, wykorzystujące bezprzewodowe technologie Wi-Fi oraz DTS Play-Fi, i to jest jego znakiem rozpoznawczym. Ale to nie wszystko. Jego funkcjonalność jest bardzo szeroka, o czym świadczy pierwszy śródtytuł tekstu, który brzmi "Ultrafunkcjonalny". Trzeba przyznać, że Omni A1 zaskakuje możliwościami i mnogością konfiguracji. Naturalnie opcja transmisji Wi-Fi jest najważniejsza i najbardziej transparentna, jeśli chodzi o stosowanie wszelkiego rodzaju stacjonarnych czy przenośnych źródeł dźwięku. Jeśli jednak myślicie, że to koniec możliwości Omni A1, to możecie zostać miło zaskoczeni. Ten nietuzinkowy wzmacniacz wyposażono również w wejście Phono obsługujące najpopularniejsze wkładki gramofonowe typu MM, a ponadto w 3,5mm analogowe wejście stereo. Nie zabrakło również cyfrowego wejścia optycznego oraz, co ucieszy miłośników sporych ilości basu, wyjścia dla aktywnego subwoofera. Tak skonstruowany wzmacniacz okazuje się urządzeniem, które wzmacnia sygnał audio i przekazuje go do kolumn, ale jest także multimedialnym centrum zarządzania muzyką z różnego rodzaju źródeł.

Sterowanie odbywa się za pomocą darmowej aplikacji na smartfony i tablety z systemami operacyjnymi iOS i Android, dostępnej również dla PC-ów z systemem Windows. W ostatnich tygodniach wyszła jej najnowsza aktualizacja, charakteryzująca się szybkością działania i komfortem obsługi. Omni A1 bezproblemowo współpracował zarówno z tabletem, jak i smartfonem, podobnie było z komputrem PC z zainstalowanym systemem operacyjnym Windows 7. Menu z opracowanej przez Polk Audio aplikacji pozwalało korzystać podczas odsłuchu z plików muzycznych z różnych źródeł.

Polk Audio Omni A1 - test, recenzja, opinie

Na pierwszy rzut oka wzmacniacz wygląda bardzo niepozornie, wykonano go w sposób minimalistyczny. Obudowa wykonana jest z plastiku, zaś na dwóch płaszczyznach znajduje się gumowane tworzywo sztuczne, pozwalające ustawienie urządzenia poziomo lub pionowo, w zależności od preferencji. Elektronikę wykonano w technologii SMD, wzmaniacz pracuje w klasie D przy impulsowym układzie zasilającym. Jak głosi kolejny śródtytuł  w tym małym pudełku, mieści się wielki dźwięk.

Ten wzmacniacz z powodzeniem może nagłośnić niejedną domową imprezę, a dzięki sporej wydajności może współpracować z różnymi kolumnami. Jako przykład mogę tutaj podać podłogowe zespoły głośnikowe Prestige 75F kanadyjskiej marki Paradigm. Te podłogówki, mimo wysokiej skuteczności, lubią spore dawki prądu, dzięki czemu można wydobyć z nich spory potencjał. (...) Omni A1 brzmi analitycznie i czysto, nawet przy wysokich poziomach głośności, co mnie pozytywnie zaskoczyło. Kto by pomyślał, że takie małe pudełko ma w sobie tyle werwy?

Polk Audio Omni A1 - test, recenzja, opinie

Jeśli chodzi o możliwości w zakresie oddawanej mocy i wydajności prądowej, to Omni A1 można porównać nawet z Heglem H80. Naturalnie norweska konstrukcja pracująca w konstrukcja pracująca w klasie AB oferuje zdecydowanie bardziej wyrafinowane brzmienie, ale pod względem basu zauważyłem pewne cechy wspólne. Polk Audio również potrafi budować konturowy i zwinny zakres niskich tonów." Trzeba przyznać, że to porównanie, którego nie można się wstydzić. Dalej jest podobnie ciekawie: "Muzyka czytana z plików FLAC czy też WAV jakością absolutnie nie ustępowała odtwarzaczom CD kosztującym nawet kilka tysięcy złotych. Naturalnie jeśli porównałem brzmienie Omni A1 z Ayonem CD-07 dysponującym wyjściami lampowymi, to rzecz jasna austriacka konstrukcja oferowała bardziej finezyjne i barwne brzmienie. Jednak jeśli chodzi o czystość wysokich tonów oraz przestrzeń, to Omni A1 dzielnie dorównywał Ayonowi, a nawet z poszczególnych utworów zripowanych do plików WAV był w stanie odkryć przede mną nieco więcej detali i drobniutkich smaczków.

Faktycznie, Omni A1 zebrał bardzo entuzjastyczne opinie również w redakcji RMS.pl. Należą mu się pochwały za funkcjonalność, ale również za niesamowicie żywe, energiczne brzmienie, jakiego na próżno szukać w większości urządzeń w jego klasie cenowej, do 2000zł. Trudno się więc dziwić, że otrzymał znak jakości Hi-Fi Choice Najlepszy zakup.
Cena i specyfikacja Polk Audio Omni A1 w sklep.RMS.pl

Pełen tekst recenzji z magazynu Hi-Fi Choice
Polk Audio Omni A1 - test, recenzja, opinie

<