Definitive Technology Studio Monitor SM55 - test, recenzje, opinie

W listopadowym wydaniu magazynu Audio ukazała się kolejna część porównania podstawkowych zespołów głośnikowych w cenie 3000-4000zł. Jednymi z opisywanych kolumn były Definitive Technology SM55, które zaoferowały, jak napisano, "według europejskich kryteriów, jak na typowy monitor, brzmienie absolutnie kompletne". Publikujemy fragmenty recenzji, do których przeczytania serdecznie zapraszamy.

Definitive Technology Studio Monitor SM55 - test, recenzje, opinie

SM55 wyróżniają się spośród opisywanych modeli już na pierwszy rzut oka. Design jest charakterystyczny i, jak zauważył Redaktor, mało "europejski. Seria Studio Monitor zajmuje w ofercie amerykańskiej firmy wyjątkową pozycję - jest to jedyna grupa produktowa obejmująca wyłącznie modele podstawkowe. Studio Monitor - to brzmi dumnie, ale seria trzech "studyjnych monitorów" - SM45, SM55 i SM65 - to faktycznie najlepsze podstawkowce (półkowce), jakie oferuje Definitive. Wsród nich SM55 jest modelem "środkowym, jest modelem „środkowym”, mającym najpoważniejszeszanse na popularność w instalacjach stereofonicznych – o typowych, akceptowalnych przez większość gabarytach i proporcjach, a możliwościach w zakresie basu ponadprzeciętnych.

Jest tak dzięki konstrukcji wykorzystującej membranę bierną, co w kolumnach podstawkowych w ogóle, a tym bardziej w tej klasie cenowej jest nie lada ekstrawagancją. Znajduje się ona na górnej ściance urządzenia i pozwala na optymalne dostrojenie układu rezonansowego oraz pracę pozbawioną kompresji. Układy z bas-refleksem w tak niewielkich obudowach są o wiele mniej korzystne, jednak z uwagi na znacznie niższy koszt takiego rozwiązania, częściej stosowane.

Definitive Technology Studio Monitor SM55 - test, recenzje, opinie

Seria Studio Monitor wyróżnia się też charakterystycznym wzornictwem. Boczne ścianki oklejono czarnym winylem z imitacją rysunku drewna, większa część frontowego panelu pokryta jest warstwą lakieru piano black. Górna ściana, jak można się domyślić po pierwszych akapitach, zawiera maskownicę membrany pasywnej. "Główna" maskownica montowana jest na kołki, jednak po jej zdjęciu głośnik prezentuje się i brzmi bardziej korzystnie.

kolumny

Zwolennikiem wzornictwa SM55 nie okazał się jednak recenzent, który nie ukrywa: Nie miałem wielkich ani konkretnych oczekiwań, estetyka SM55 – dla mnie trochę zbyt błyszcząca i plastikowa – wchodziła w podświadomość z sugestią podobnego brzmienia, chociaż potężna membrana bierna też nie pozwalała o sobie zapomnieć, zapowiadając moc niskotonowych wrażeń… Oczywiście, nie bez kozery. Membrana bierna wykonuje dobrą robotę – bas jest mocny, lecz pozostaje zwarty, nabity, krzepki, nie ogranicza się do konturów, lecz i nie mięknie, czuć jego wewnętrzną siłę, w kierunku najniższych rejestrów nie przechodzi w smużenie, albo jest w dobrej kondycji, albo już go nie ma.

Definitive Technology Studio Monitor SM55 - test, recenzje, opinie

Całościowo brzmienie SM55 zostało opisane jako absolutnie kompletne. Dźwięk SM55 jest zdrowy, solidny i zrównoważony, chociaż z zaznaczeniem ważnej roli basu. SM55 grają bardzo energetycznie, spójnie, ze specjalną „siłą wyrazu” i bliskością, a jednocześnie kreują szeroką scenę. Połączenie swobody i detaliczności z gęstością i stabilnością pozornych źródeł dźwięku robi wrażenie. Żadnego zmulenia i spowolnienia, ale dużo substancji, nasycenia, chociaż bez skłonności do ocieplania. (...) Góry jest sporo, porządnie „posypuje”, słodkości i subtelności tutaj nie ma, ale nie ma też agresywności.

Należy zwrócić uwagę na odpowiednie ustawienie opisywanych kolumn. W tym wypadku złota zasada ustawienia zespołów głośnikowych - przetwornik wysokotonowy na wysokości uszu - jest tym bardziej istotna, że na górnej ściance znajduje się membrana pasywna. Jeżeli siedzimy wyżej, widząc górną ściankę, można odnieść wrażenie, że jakość dźwięku ulega pogorszeniu. Mimo niewielkich rozmiarów, Studio Monitor są w stanie wypełnić dźwiękiem nawet pomieszczenia dużych rozmiarów.

Cena i specyfikacja Definitive Technology Studio Monitor SM55 w sklep.RMS.pl
Przeczytaj pełen tekst recenzji z magazynu Audio
Definitive Technology Studio Monitor SM55 - test, recenzje, opinie

Po więcej produktów z tej kategorii kliknij tutaj - Kolumny głośnikowe