Definitive Technology Studio Monitor SM45 - test, recenzje, opinie

Na targach Audio Video Show 2015 kolumny Definitive Technology cieszyły się ogromnym zainteresowaniem. W amerykańskim portalu Sound Vision Review pojawiła się recenzja jednego z modeli podstawkowych, Studio Monitor 45. Publikujemy dziś jej fragmenty.

Definitive Technology Studio Monitor SM45 - test, recenzje, opinie

SM45 to najniższy model serii Studio Monitor, wyjątkowych kolumn podstawkowych Definitive Technology wykonanych w stosowanej tylko w przypadku tych kolumn technologii. Charakteryzują się typowym wyglądem - fornirowe wykończenie obudowy za wyjątkiem połyskliwego frontu, pokryty ceramiką aluminiowy głośnik wysokotonowy czy frontowy deflektor oraz korektor fazy zwracają uwagę już od początku. Wbrew nazwie, nie są to studyjne monitory, a wysokiej klasy kolumny podstawkowe do stereo i kina domowego.

Definitive Technology SM45 to świetnie wykonana kolumna w sposób, którego nie spodziewalibyśmy się w stosunkowo tak niskiej cenie. Obudowa korzysta dodatkowo z wewnętrznych żeber redukujących rezonans. Choć kolumna jest nieco lżejsza, niż urządzenia podobnych rozmiarów w tym przedziale cenowym, wciąż jest stabilna i wytrzymała. Opukanie obudowy dowodzi, że właściwości tłumiące są satysfakcjonujące, zaś ilość wyczuwalnych wibracji po przyłożeniu dłoni do obudowy jest minimalna.

Definitive Technology Studio Monitor SM45 - test, recenzje, opinie

Autor recenzji zwraca uwagę na konieczność wygrzania głośników. Bezpośrednio po rozpakowaniu ich brzmienie pozostawiało wiele do życzenia. Po kilku dniach swobodnego grania sytuacja znacząco się poprawiła. Bas, średnica i wysokie tony współbrzmią bardzo spójnie, żadna z nich nie jest nadmiernie eksponowana. SM45 skupiają się na muzyce i oddają dobry obraz przestrzeni, sprawiając że lokalizacja poszczególnych instrumentów jest łatwa. Wielkość obrazu stereo jest imponująca, jak na rozmiary kolumny. Jest to zapewne efektem wykorzystania rozpraszacza fal. Obraz dźwiękowy pozostaje spójny, nawet jeżeli odsuniemy się od "sweet spotu". Dzięki tej cesze SM45 są w stanie dobrze radzić sobie również jako część systemu kina domowego.

kolumny

Naturalny i neutralny charakter brzmienia SM45 sprawia, że świetnie sprawdzą się w bardziej "dojrzałej" muzyce, jak klasyka czy jazz. Kombinacja znakomitego umiejscowienia źródeł stereo i szczegółowości stawia te konstrukcje z dala od tych, które próbują zrobić wrażenie przesadą lub agresywnym stylem grania.

Definitive Technology Studio Monitor SM45 - test, recenzje, opinie

W swojej cenie SM45 to świetna propozycja, zarówno pod względem jakości wykonania, jak i klasy dźwięku. Mimo oczywistych ogranizeń w kwestii potencjalnej głośności, potrafią zagrać bardzo potężnie i zdecydowanie nie boją się wysokich poziomów głośności.

Cena i specyfikacja Definitive Technology Studio Monitor SM45 w sklep.RMS.pl
Przeczytaj pełen tekst recenzji w portalu Sound Vision Review
Definitive Technology Studio Monitor SM45 - test, recenzje, opinie

Po więcej produktów z tej kategorii kliknij tutaj - Kolumny głośnikowe