Definitive Technology Mythos ST-L - test, recenzje, opinie

Co miesiąc, w każdym numerze magazynu Audio możemy znaleźć szczegółowy opis ekskluzywnego, wykonanego z najwyższą pieczołowitością zespołu głośnikowego autorstwa redaktora naczelnego, Andrzeja Kisiela. Jest to żelazny punkt Audio, dział high-end. W lutowym numerze magazynu dokładnie zrecenzowane zostały półaktywne kolumny podłogowe, Definitive Technology Mythos ST-L Super Tower. Jak zwykle, zapraszamy do przeczytania fragmentów tekstu.

Definitive Technology Mythos ST-L - test, recenzje, opinie
Definitive Technology Mythos ST-L to nowy model flagowy amerykańskiego lidera sprzedaży zespołów głośnikowych klasy premium. Na tle zdecydowanej większości kolumn, opisywany model wyróżnia się aktywną sekcją niskotonową. Konstrukcje aktywne i półaktywne – na co zwraca uwagę Andrzej Kisiel – są omijane przez wielu producentów z uwagi na obawy, że do ich zalet nie uda się przekonać wystarczającej rzeszy klientów. Na amerykańskim rynku poważne systemy kina domowego mają niezwykle mocną pozycję, co na pewno przysporzyło odwagi producentowi. Jednocześnie jest to na tyle „tradycyjny” produkt, że nie należy obawiać się wywrócenia klasycznego systemu do góry nogami. Zewnętrzny wzmacniacz lub amplituner są wciąż niezbędne, zaś obecność ST-L wnosi tylko dodatkowe możliwości, niczego nie ujmując i nie ograniczając. (...)

Traktując serio subwooferowe możliwości takiej konstrukcji (a przecież w systemie będziemy je mieli dwie!), możemy odpuścić sobie uzbrajanie systemu wielokanałowego w konwencjonalny, odrębny subwoofer; nie ma na to żadnego wpływu format systemu, czy będzie to 5.1, 7.1, jakiś Atmos, a może tylko 2.1... Tym razem jedynka po kropce nie wiąże się już z oddzielną skrzynką, ale tylko z oddzielnym kanałem LFE – niskopoziomowy sygnał LFE możemy bowiem doprowadzić do ST-L niezależnie od dostarczenia do niego mocy kanału lewego lub prawego (lub jakiegokolwiek innego).

Dzięki temu ST-L można wykorzystać w każdym systemie wielokanałowym, tym bardziej, że znacząca większość współczesnych amplitunerów i procesorów jest wyposażona w 2 wyjścia subwooferowe. Korzystanie z wejść LFE jest jednak tylko jednym ze sposobów podłączenia flagowców Definitive'a. Aktywna sekcja niskotonowa działa również wespół z sekcją średniowysokotonową, jeżeli podłączenie wykonamy za pomocą kabla głośnikowego. Oznacza to, że ST-L mogą doskonale pracować w systemie stereo, zaś (regulowane) możliwości aktywnej sekcji niskotonowej dadzą o sobie znać poprzez doskonałe przetwarzanie najniższych częstotliwości. Nie zamyka to zatem drogi do wykorzystania zewnętrznych subwooferów.

Definitive Technology Mythos ST-L - test, recenzje, opinie

Połączenie aktywnych subwooferów z prawdziwego zdarzenia (wbudowany wzmacniacz w klasie D dysponuje mocą, bagatela, 1200W) z pasywną sekcją głośników, choć dla żadnego konstruktora nie jest przeszkodą nie do pokonania, nie jest też zadaniem łatwym. Kisiel, jako fachowiec pierwszej wody, dokładnie opisuje niuanse takiej konstrukcji. Po szczegóły odsyłamy Państwa do pełnej treści artykułu (link pod tekstem). Tutaj chcielibyśmy zwrócić uwagę na interesującą cechę, jaką jest brak – typowej przecież dla subwooferów – możliwości regulacji częstotliwości granicznej i fazy. Jak można było się spodziewać, jest to rozwiązanie na wskroś praktyczne, które w tym wypadku okazuje się przewagą, a nie ograniczeniem.kolumny
Wielką zaletą takiej integracji subwoofera (subwooferów) z kolumnami głównymi, czy to w ramach systemu wielokanałowego, czy stereofonicznego, jest ustalenie już na etapie projektowania urządzenia optymalnego „połączenia” obydwu sekcji, zarówno w zakresie charakterystyk amplitudowych (częstotliwość podziału, nachylenie zboczy), jak i relacji fazowych, nad czym użytkownik konwencjonalnego subwoofera zawsze musi się natrudzić, rzadko uzyskując najlepsze rezultaty. Dlatego brak regulacji częstotliwości granicznej i fazy, wyposażenia charakterystycznego dla praktycznie każdego niezależnego subwoofera, nie powinien być traktowany jako ograniczenie funkcjonalności, ale właśnie jako premia. Pozostawiono jednak regulację poziomu, i to w bardzo szerokim zakresie – użytkownik może samą głośność niskich częstotliwości dopasować wedle uznania do warunków akustycznych i własnego gustu. Można regulować poziom basu niezależnie w kolumnie lewej i prawej, ale można też – dzięki zdalnemu sterowaniu – równocześnie w obydwu.

Definitive Technology Mythos ST-L - test, recenzje, opinie

Pomiary wykazały, że ST-L posiadają impedancję znamionową na poziomie 4 ohm oraz znakomitą skuteczność – 91dB! Źródło tego sukcesu tkwi w aktywności sekcji niskotonowej, która dzięki dysponowaniu własną mocą może być swobodnie dopasowana do poziomu wyznaczanego przez bierną sekcję średniowysokotonową (formalnie możemy więc mówić tylko o czułości i efektywności sekcji średniowysokotonowej); tutaj z kolei można było charakterystykę ustawić dość wysoko, bowiem nie limitowała jej... zwykle niższa czułość sekcji niskotonowej, z jaką mamy do czynienia w systemach biernych, która zwykle prowadzi do tłumienia (w zwrotnicy) sekcji średniotonowych i wysokotonowych.

Ocena możliwości brzmieniowych Definitive Technology ST-L nie była zadaniem łatwym, a to dlatego, że olbrzymie możliwości regulacji poziomu niskich tonów sprawiają, że ich dźwięk jest wyjątkowo elastyczny, dający się dopasować do niemal każdych warunków i gustów. Z odsieczą dla recenzenta w takich sytuacjach przychodzi pozycja neutralna, która jest oczywistym punktem odniesienia.

Kolumny te są przeznaczone nie tylko do systemów stereofonicznych, ale i do wielokanałowych, co otwiera nową perspektywę – wyraźne wzmocnienie basu może być substytutem dla zastosowania subwoofera; a jego radykalne wyciszenie – dodatkowym sposobem (poza ustawieniami procesora) „odcięcia basu”, gdy jednak subwoofer jest w systemie. Tak czy inaczej, regulacja w ST-L daje nam więcej, a nie mniej możliwości, które teraz już zostawimy na boku, ustawimy bas w pozycji „neutralnej” i bez kombinowania posłuchamy muzyki przez parę kolumn.

Definitive Technology Mythos ST-L - test, recenzje, opinie

Pewne cechy brzmienia prowadzą do wniosku, że sporo wynika z konstrukcji obudowy. Zwartość, twardość, kontury, dyscyplina, czystość basu kojarzą się z użyciem bardzo sztywnej obudowy i nie jest to skojarzenie powierzchowne, lecz wynika z wielu doświadczeń. (…) Uporządkowany, niemal idealnie wyrównany, czysty i szybki dźwięk pozwala Mythosom wykazać się bardzo dokładnym odtwarzaniem sceny; pozycjonowanie pozornych źródeł dźwięku jest doskonałe, są one nie tylko na właściwych miejscach, ale zostają też wyraźnie wyodrębnione, nie są ani przesuwane, ani rozmazywane. Ostatecznie wszystko składa się na obraz prawidłowy i wiarygodny, nagrania z dobrą przestrzenią i dynamiką są pokazane bardzo kompetentnie, wieloplanowo i selektywnie.

Jest to brzmienie „w całokształcie” wygodne i bezpieczne, oparte na bardzo dobrej równowadze całego pasma, ale zwracające uwagę kilkoma elementami – w zdecydowanej większości korzystnymi. Krzepki, niski, do tego regulowany w szerokim zakresie bas, neutralna i przejrzysta średnica, profesjonalnie odwzorowana scena, spójność przekazu, ale i wysoka selektywność, dyscyplina oraz kultura, i tylko zaakcentowanie w zakresie wysokich tonów (nie mylić z ich wyeksponowaniem) – mocny pakiet brzmieniowy w bardzo nowoczesnym wydaniu.
Cena i specyfikacja Definitive Technology Mythos ST-L w sklep.RMS.pl

Pełen tekst recenzji z magazynu Audio

Definitive Technology Mythos ST-L - test, recenzje, opinie

Po więcej produktów z tej kategorii kliknij tutaj - Kolumny głośnikowe

<