Polk Audio T - test, recenzje, opinie

Amerykańscy wiceprezydenci najczęściej nie są szczególnie pamiętani, ale Thomas R. Marshall, zastępca Woodrowa Wilsona zapisał się w historii przez stwierdzenie, że Ameryka potrzebuje dobrych, tanich cygar. (…) Myślę, że gdyby Marshall żył dziś, byłby ogromnym fanem serii T Polk Audio. Bo Ameryka – i Polska również – potrzebuje dobrych, tanich kolumn.

Polk Audio T - test, recenzje, opinie

Seria T Polk Audio weszła do sprzedaży na początku bieżącego roku. Od momentu wprowadzenia na rynek, kolumny – przeznaczone zarówno do stereo, jak i składane w zestawy dedykowane do kina domowego – zbierają pochwały za wyjątkowo korzystny stosunek jakości do ceny. Ich koszt utrzymuje się na poziomie wielu kolumn, jakie sprzedawane są w halach hipermarketowych, zaś – w przeciwieństwie do tych ostatnich – za Polkiem przemawia 40-letnie doświadczenie jednego z największych producentów sprzętu audio w USA. Autor odwołuje się tu do soundbarów, jednak porównanie jest na miejscu również w przypadku taśmowych kolumn z dalekiej Azji: To tak, jak próbować przywieźć zakupy z supermarketu na motorze. Pewnie, da się to zrobić. Zawsze można doczepić kilka paczek i się uda, ale każdy, nawet najtańszy samochód poradzi sobie z tym lepiej.

W skład testowanego sprzętu wchodzą kolumny podłogowe T50 z dwiema membranami pasywnymi (ewenement w tej klasie cenowej!), kolumna centralna T30 oraz kolumny surround T15.

Polk seria T: tak tanio jeszcze nie było

Przyszedł czas na odsłuch. Jako źródła używałem Tidala i jego bezstratnej oferty hi-fi. Zagrałem Sponji Reggae z albumu Red jamajskiego Black Uhuru. Blachy perkusisty, Sticky Thompsona zagrały przez T50-tki jasno i przejrzyście, reggae'owemu basowi Robbie'go Shakspeara ciężaru nie brakowało. Poszczególne nuty może nie było w stanie tak zatrząść pomieszczeniem, jak moje PSB Synchrony Ones, ale to pewnie dlatego, że to kolumny ponad 20-krotnie droższe od T50! Przed końcem utworu znajduje się coś w rodzaju sesji dub'owej, z solidnym reverbem na bębnach.

kolumny

T50 dodały utworowi przestrzenności, lokalizacja źródeł pozornych była znakomita. Kiedy brakowało mi czegoś – na przykład przejrzystości średnicy, jaką z nam z wielokrotnie droższych konstrukcji – powtarzałem sobie „to kolumny za 1500zł, to kolumny za 1500zł...”. Wystarczyło, żeby znów poczuć się zdumionym.

Polk seria T: tak tanio jeszcze nie było

Pozostałe elementy 5-kanałowego zestawu nie mogły się marnować. Michael Trei, autor recenzji, zaproponował T50-tkom serię SACD i DVD-Audio, które potrafiły wykorzystać ich możliwości. Moon Rocks zespołu Speaking in Tongues to jeden z tych miksów, w których niektóre uderzenia gitar i perkusji pojawiają się w kanałach przestrzennych, zamiast po prostu kreować okrągłą, spójną przestrzeń. W połączeniu z T50 5.1 System efekt był zniewalający. Wysokie częstotliwości, jak blachy Chrisa Frantza, były bardzo czyste, tylko trochę miękkie, o nieco wybielonej barwie. Linie basu Tiny Weymouth też były bardzo czytelne, łatwe do uchwycenia, dzięki czemu z łatwością mogłem śledzić jej charakterystyczny styl gry, z lekko akcentowaną notą podstawy basowej.

Polk seria T: tak tanio jeszcze nie było
W podsumowaniu Trei zaznacza to, na co uwagę zwracało wielu jego poprzedników, recenzujących serię T Polka: bardzo korzystny stosunek jakości do naprawdę niskiej ceny. Seria T Polka to wybitnie korzystny zakup. To świetnie brzmiący wybór, jeżeli tylko nie oczekuje się ogromnych poziomów głośności i szalonej dynamiki. Same podłogówki T50 grają w sposób, który robi wrażenie za każdym razem, kiedy przypomnimy sobie o cenie tych kolumn.
Cena i specyfikacja Polk Audio T50 w sklep.RMS.pl

Cena i specyfikacja Polk Audio T30 w sklep.RMS.pl
Cena i specyfikacja Polk Audio T15 w sklep.RMS.pl

Cena i specyfikacja Polk Audio T System w sklep.RMS.pl

Cena i specyfikacja Polk Audio T Sub System w sklep.RMS.pl

Pełen tekst recenzji w portalu Sound&Vision
Polk seria T: tak tanio jeszcze nie było

Po więcej produktów z tej kategorii kliknij tutaj - Kolumny głośnikowe

<