Definitive Technology Mythos ST-L - test, recenzja, opinie

"Tym razem do testu trafił nowy flagowiec tej marki z serii Mythos, oznaczony symbolem ST-L, następca poprzedniego topowego modelu ST. Seria Mythos to najwyższa linia głośników Definitive Technology, sporo droższa od bipolarnych kolumn z serii BP. Już na pierwszy rzut oka widać, że mamy do czynienia z produktem z wyższej półki. Tańsze modele mają obudowy z MDF-u obciągnięte dokoła maskownicą."

Zapraszamy do przeczytania fragmentów recenzji kolumn Definitive Technology Mythos ST-L autorstwa Marka Dyby z magazynu High Fidelity.

Definitive Technology Mythos ST-L - test, recenzja, opinie

"Mythosy mają zdecydowanie bardziej „rasowy” wygląd. Sylwetka jest może i podobne do BP 8060ST, ale... Ale obudowę wykonano z giętego aluminium (tego rodzaju używa się w przemyśle lotniczym), od wewnątrz wzmocniono ożebrowaniem i częściowo wytłumiono. Całość postawiono na aluminiowym cokole w kształcie litery „X”, wyposażonym w bardzo ładne, regulowane pokrętłem od góry stopki lub kolce (do wyboru). To także model z aktywnym modułem basowym.

Testowane kolumny same w sobie, oprócz wysokiej detaliczności i czystości brzmienia charakteryzują się także robiącym wrażenie, bardzo przestrzennym graniem. Potrafią wykreować dużą scenę i to dużą w każdym z trzech wymiarów. Zaczyna się ona na linii kolumn, jest wysoka (! - to wcale nie tak częste) i sięga daleko w głąb. Co ciekawe, na szerokości jest również imponująca, choć jak bardzo, słychać dopiero przy odpowiednio zrealizowanych nagraniach, gdy dźwięki pojawiają się daleko poza rozstawem kolumn. Łapałem się na tym wielokrotnie, iż na dobrze znanych płytach, zaskakiwały mnie dźwięki płynące nie spomiędzy kolumn (a tak raczej grają moje i większość tych, które miałem okazję testować), ale z miejsc (odpowiednio) na prawo i na lewo od nich. I nie mówię tu bynajmniej o eksperymentach Watersa, czy innych muzykach, ale o „normalnych” nagraniach.

Definitive Technology Mythos ST-L - test, recenzja, opinie

W muzyce klasycznej, w tym w operach, Mythosy pokazały, że duża, gęsta muzyka im nie straszna. Dobra rozdzielczość i separacja wsparte nadzwyczajną kontrolą basu robiły swoje. Wykreowanie orkiestry, w pewnej skali oczywiście, nie stanowiło problemu. Dobrze poukładana w przestrzeni, wieloplanowa, brzmiąca bardzo czysto i przejrzyście, z rozmachem i imponującą dynamiką. Każda symfonia robiła duże wrażenie, z Mahlerem włącznie. W operach doszła do tego prezentacja głosów śpiewaków. Tu swoje zrobiła elektronika, która dopieściła wokale, otoczyła je dużą ilością powietrza, dostarczyła informacje o barwie, fakturze i sferze dramatycznej występu.

No, ale rolą kolumn było to przekazać i z tej roli Mythosy, nie mogę przestać o tym myśleć w kategorii dużego zaskoczenia, wywiązały się bardzo dobrze. Czy to lżejsze opery Mozarta, poważniejsze Verdiego, czy nawet moja ukochana Carmen z Leontyne Price – każda z miejsca wciągała mnie w swój świat i trzymała w nim do wybrzmienia ostatniej nuty. Nic w tej prezentacji nie przeszkadzało, nic nie odrywało mnie od rozgrywającej się przed moimi oczami historii, nie było żadnych zgrzytów pt.: „oj to nie tak powinno brzmieć!”. Kawał dobrego, angażującego grania, które skłaniało do przeszukiwania półek w poszukiwaniu kolejnych oper.

Definitive Technology Mythos ST-L - test, recenzja, opinie

Mythosy ST-L to flagowce, z których firma Definitive Technologies ma pełne prawo być dumna. Jak każde kolumny potrzebują one odpowiedniej elektroniki, by zaprezentować pełnię swoich możliwości i zdecydowanie warto się postarać, by to usłyszeć. Dzięki aktywnemu modułowi basowemu wzmacniacz do ich napędzenia możemy wybierać, biorąc pod uwagę wyłącznie jego brzmienie, nie przejmując się specjalnie mocą, czy wydajnością prądową. Choć nie sprawdzałem, to jestem przekonany, że z niejednym wzmacniaczem lampowym Mythosy stworzyłyby znakomicie brzmiący zestaw.

kolumny sklep rms.pl

Niejeden miłośnik muzyki odrywa się czasem od katalogu dzieł wszystkich Bacha i dla rozrywki ogląda film akcji, pełny głośnych dźwięków – wystrzałów, wybuchów. Do nich także Mythosy będą jak znalazł. Nie zastąpią oczywiście wielokanałowego systemu kina domowego, ale jeśli komuś do oglądania filmów wystarcza stereo (tak jak w moim przypadku) to ST-Le spełnią oczekiwania z nawiązką. Przyłoją gdzie trzeba, czysto przedstawią dialogi, a i towarzyszącą filmowi muzykę zagrają z rozmachem i finezją. To naprawdę dobre kolumny."

Przeczytaj pełen tekst recenzji w portalu High Fidelity
Cena i specyfikacja Definitive Technology Mythos ST-L w sklepie RMS.pl

Definitive Technology Mythos ST-L - test, recenzja, opinie

Po więcej produktów z tej kategorii kliknij tutaj - Kolumny głośnikowe