Focal Aria 905 - test, recenzja, opinie

W amerykańskim portalu What Hi-Fi? pojawiła się recenzja kolumn Focal Aria 905. Niższy model zestawów podstawkowych z serii Aria 900 pojawił się na rynku pod koniec 2014 roku. Od tamtej pory dał się poznać jako ultraprecyzyjne, analityczne kolumny. Czy recenzja amerykańskich testerów to potwierdziła? Zapraszamy do sprawdzenia.

Focal Aria 905 - test, recenzja, opinie

Opisywane Focale to - jak na kolumny podstawkowe - solidna liga. Otwierają przedział cenowy powyżej 3000zł i stają w szranki z takimi urządzeniami, jak Definitive Technology Studio Monitor 55, B&W 658 S2, czy Monitor Audio Silver 2. To wysoko postawiona poprzeczka. Od takich kolumn można i należy się już spodziewać sporo. Pierwsze słowa recenzji dobrze to obrazują: Jeżeli szukasz poważnego brzmienia za poważne pieniądze, szukasz kolumn Focal Aria 905.
Focal Aria 905 - test, recenzja, opinie

Wykonanie Arii 905 ukazuje pieczołowitość i dokładność konstruktorów. Drewno, szkło, skóra i metal - we wzornictwie Focali dużo się dzieje. Różnorodne materiały zostały profesjonalnie zapakowane, a solidna, sztywna budowa pokazuje, jak wiele pracy włożono w te kolumny. (...) Niektórzy mogą uznać ten design za odrobinę zbyt gorączkowy, szczególnie w porównaniu z prostszymi konstrukcjami. Firmowa odwrócona kopułka wysokotonowa nadaje całości eleganckiego tonu, choć 13cm lniane membrany oddają ich precyzyjny charakter

Focal Aria 905 - test, recenzja, opinie
Autor wielokrotnie zwraca uwagę na olbrzymią precyzję i kontrolę brzmienia, jaką oferują zestawy głośnikowe. Nuty zaczynają się i kończą punktualnie. (...) Focale są niemiłosiernie uważne - dokładnie wiedzą, jak powinien zabrzmieć każdy instrument, jak oddać niuanse wokalu, jak daleko pozwolić dynamice szybować i jak mocno powinna być kontrolowana cała sekcja rytmiczna. Wiedzą to bardzo dokładnie - zdaniem recenzentów, momentami aż za bardzo. Chcielibyśmy, żeby czasem odpuściły i trochę się zabawiły.

kolumny podstawkowe sklep rms.pl
Podsumowując, Focale zostały ocenione wysoko. Dojrzałe, pewne, detaliczne. Zdaniem autorów, brakuje im jednak pewnej muzykalności i animuszu. To specyficzne, bardzo analityczne brzmienie, które znajdzie swoich zwolenników wśród uważnych słuchaczy.

Cena i specyfikacja kolumn Focal Aria 905 w sklepie RMS.pl

Focal Aria 905 - test, recenzja, opinie

Po więcej produktów z tej kategorii kliknij tutaj - Kolumny głośnikowe