Polk Audio RTi A7 - test, recenzje, opinie

Na blogu Stereo i Kolorowo pojawiła się recenzja kolumn podłogowych Polk Audio RTi A7. To pierwszy polskojęzyczny test tych świetnych urządzeń, cieszących się bardzo dobrą opinią. Zapraszamy do przeczytania jego fragmentów.

Polk Audio RTi A7 - test, recenzje, opinie
Na wstępie, swoim zwyczajem, Autor poświęca nieco miejsca historii oraz ofercie firmy będącej producentem kolumn. Przypomina tam, że RTi to średnia-wyższa seria zestawów głośnikowych Polk Audio, zaś model A7 jest drugim w kolejności. Wyższe od nich są jedynie potężne, 6-przetwornikowe A9.

A7 są podręcznikowym przedstawicielem firmowych technologii Port Audio. Są to rozwiązania opatentowane przez Polk Audio i noszą nazwę PowerPort Plus w przypadku głośników niskotonowych oraz Acoustic Resonance Control przy głośnikach średniotonowych. W pierwszym przypadku zastosowano dodatkowe wewnętrzne użebrowanie w formie płyt dla redukcji turbulencji szumów przepływającego powietrza i zwiększenia efektywności basu, a także umieszczono rozpraszacz tylnego bas refleksu w celu zachowania stosunkowo stałego natężenia niskich tonów, bez względu na odległość ustawiania kolumny w stosunku do tylnej ściany.Co istotne, technologia PowerPort Plus pozwala na podniesienie skuteczności basu do 3 decybeli oraz na uniknięcie szmerów bas refleksu przy zbyt dużym ciśnieniu wewnątrz obudowy. Z kolei system wentylacji Acoustic Resonance Control głośników średniotonowych zastosowano celem usunięcia basowego podbicia średnich tonów oraz fal stojących dla uzyskania czystych, naturalnych, prawidłowo przenoszonych wokali i dźwięków instrumentów. W tym celu opracowano specjalne modele akustyczne; pomiary były dokonywane w renomowanym niemieckim laboratorium Klippel GmbH, lecz całość konstrukcji i patenty to własność intelektualna Polk Audio". Kolumny - w przekroju poprzecznym przypominające lirę - pokryte są fornirem wykonanym z naturalnego drewna dębowego. Egzemplarz testowy był w kolorze czarnym, producent oferuje jeszcze lakier wiśniowy.

Polk Audio RTi A7 - test, recenzje, opinie

Test wykazał, że model A7 wykazuje się tą samą cechą, z której znane są kolumny najwyższej serii LSiM - to urządzenia szalenie uniwersalne, radzące sobie w każdych warunkach. RTi A7 są skonstruowane w taki sposób, że każdy, dosłownie każdy gatunek muzyczny dobrze na nich brzmi. Czy to rock, blues, akustyczny jazz, elektronika, czy muzyka klasyczna. W odbiorze wszystkie dźwięki są pełne i swobodne, mają dobre wypełnienie i plastyczną fakturę, a równolegle przekaz jest lekki i nasycony tonalnie. Każdy instrument otoczony jest powietrzem, ma namacalne istnienie, jest precyzyjnie narysowany i obrysowany, zawiera dużo substancji dźwiękowej. Ponadto kolumny mają szlachetną barwę, a jednocześnie mnóstwo kolorów wewnątrz, co przynosi wyraźnie zróżnicowanie tonalne oraz intrygujące brzmienie.

Technologia PowerPort znajduje odzwierciedlenie również w charakterystyce basu. Uwagę zwraca także mocny bas, koturnowy i punktowy, dobrze wybrzmiewający w pomieszczeniu odsłuchowym. Niskie tony prowadzone są pewnie i rytmicznie. Szybko i rześko. Nie ma tu żadnego buczenia, snucia się, dudnienia, czy odczuwalnego podbicia. Basy są równe i silne, ale spójne. Zdyscyplinowane. To kolejny duży atut Polk Audio uzyskany zaawansowaną konstrukcją układu bass-refeksów i tylnych basowych dyfuzorów. Brawo.

Polk Audio RTi A7 - test, recenzje, opinie

Autor zwrócił też uwagę na korzystną cechę kolumn Polk Audio, które - jeśli można tak powiedzieć - znają swoje miejsce w szeregu. Są to świetne konstrukcje, przeznaczone do odsłuchu muzyki z możliwie największą satysfakcją. Sprawdzą się w systemach średniej klasy, dla wielu użytkowników będą nawet urządzeniami docelowymi. Inżynierowie Polk Audio mają jednak świadomość, że nie jest to ścisły hi-end. Kolumny brzmią pewnie i naturalnie, mają bardzo dobrze skomponowany dźwięk. Są wybitnie materialne i precyzyjne. Grają szybkim i gęstym dźwiękiem, ale nie ciężkim. I w tym są niezwykle sumienne i przykładne. Można rzec, iż są rzetelnymi rzemieślnikami, którzy każdą zadaną pracę (tu odwzorowanie muzyki) wykonają na 100 %, kompetentnie i należycie. Gruntownie i starannie. Czysto i bezwysiłkowo. Dzięki temu muzyka brzmi fascynująco i przyjemnie – koncertowo. Taka charakterystyka brzmieniowa oczywiście wcale nie jest sucha i odchudzona, a wręcz odwrotnie, bowiem Polk Audio nie silą się na zaawansowaną "audiofilskość", nie udają, że „są najlepsze na świecie” i „wszystko perfekcyjnie potrafią zagrać”. To, że subiektywnie pokazują ogół piękna muzyki – jej rytmiczność, masywność, śpiewność i naturalizm, ale nie jej szczegółową analizę, to zaleta, a nie wada. Po prostu RTi A7 niewymuszenie i bezpośrednio dostarczają żywy dźwięk – neutralny, ale wiarygodny. Emocjonalny, lecz autentyczny. Przekonujący, aczkolwiek zawsze intrygujący. Uniwersalny.

Kolumny RTi A7 do końca listopada sprzedawane są w zestawach promocyjnych z odtwarzaczami strumieniowymi Polk Omni P1 oraz VOCO V-Zone. W ramach promocji odtwarzacze dodawane są do kolumn za pół ceny.

Cena i specyfikacja Polk Audio RTi A7 w sklepie RMS.pl
Przeczytaj pełen tekst recenzji na blogu Stereo i Kolorowo

Polk Audio RTi A7 - test, recenzje, opinie

Po więcej produktów z tej kategorii kliknij tutaj - Kolumny głośnikowe